Яке значення ма явище взамокомпенсац сенсорних систем?

Яке значення ма явище взамокомпенсац сенсорних систем?

Задать свой вопрос
1 ответ

Ус вдомост про навколишнй свт ми одержумо завдяки п'яти основним чуттям зору, слуху, дотику, нюху й смаку. Система чутливих нервових утворень, як сприймають аналзують певний вид подразнень, що дють на людину, називаться сенсорною системою.

Найбльшу кльксть вдомостей про навколишнй свт ми одержумо завдяки зоровй слуховй сенсорним системам. Крм того, снують смакова, нюхова, шкрна та нш системи. За допомогою кожно з сенсорних систем у людини виникають рзн види вдчуттв: свтлов, звуков, ароматов, температурн, больов тощо. Однак у звичайних умовах людина свдомо не може видлити якийсь окремий вид вдчуттв. Кожного моменту часу в нас виникають цл комбнац вдчуттв сприйняття. Людина сприйма свт як цле, образи зовншнх предметв та явищ, як формуються в нас, це итог об'днано роботи багатьох сенсорних систем. Це пов'язане насамперед з тим, що кожна длянка людського тла мстить клька видв сенсорв. Наприклад, у ротовй порожнин розташовуються не тльки вкусов рецептори, але й температурн, больов тощо. сенсорн системи працюють не зольовано одна вд одно, а в тснй взамод.

Будь-яка сенсорна система складаться з трьох основних ланок: сенсорв (сприймальна ланка), нервових шляхв (провдникова ланка) мозкових центрв (центральна обробна ланка). Нервов шляхи вд окремих сенсорних систем спрямован в певн центри мозку. Нижч центри можуть розташовуватися в спинному довгастому мозков, наступн за складнстю у промжному мозку, а вищ у кор великих пвкуль. Тут кожна сенсорна система займа певну длянку. Наприклад, у потиличнй зон розташовуться корковий вддл зорово системи, у скроневй слухово, у тм'янй шкрно сенсорно системи. Взамодя окремих вдчуттв вдбуваться в кор головного мозку, куди сходяться сигнали вд усх сенсорних систем. Особлив длянки кори в лобовй, верхньотм'янй скроневй зонах називаються асоцативними зонами. Вони забезпечують установлення тсно взамод мж усма сенсорними системами й беруть участь у процесах сприйняття образв.

Загальн принципи будови сенсорних систем

Основними загальними принципами будови сенсорних систем вищих хребетних тварин людини так.

1) Багатошаровсть, тобто наявнсть клькох шарв нервових клтин, перший з яких пов'язаний з сенсорами, а останнй з нейронами моторних областей кори большого мозку. Ця властивсть да можливсть спецалзувати неиронн шари на переробц рзних видв сенсорно нформац, що дозволя органзмов швидко реагувати на прост сигнали, як аналзуються вже на перших рвнях сенсорно системи.

2) Багатоканальнсть сенсорно системи, тобто наявнсть у кожному шар велико клькост (вд десяткв тисяч до мльйонв) нервових клтин, пов'язаних з большою клькстю клтин наступного шару. Наявнсть безлч таких паралельних каналв обробки й передач нформац забезпечу сенсорнй систем точнсть детальнсть аналзу сигналв велику надйнсть.

3) Рзна кльксть елементв у сусднх шарах, що форму сенсорн лйки. Фзологчний сенс лйки, що звужуться поляга в зменшенн надмрност нформац, а лйки, що розширються у забезпеченн роздрбненого та складного аналзу рзних ознак сигналу.

Основн функц сенсорно системи

Сенсорна система викону так основн функц, або операц, з сигналами: 1) виявлення; 2) розрзнення; 3) передача перетворення; 4) кодування; 5) детектування ознак; 6) упзнання образв. Виявлення та первинне розрзнення сигналв забезпечуться сенсорами, а детектування й упзнання сигналв нейронами кори больших пвкуль. Передачу, перетворення та кодування сигналв здйснюють нейрони всх шарв сенсорних систем.

, оставишь ответ?
Имя:*
E-Mail:


Добро пожаловать!

Для того чтобы стать полноценным пользователем нашего портала, вам необходимо пройти регистрацию.
Зарегистрироваться
Создайте собственную учетную запить!

Пройти регистрацию
Авторизоваться
Уже зарегистрированны? А ну-ка живо авторизуйтесь!

Войти на сайт