Як забезпечуться передача генетично нформац до дочрнх клтин вд материнсько?
Як забезпечуться передача генетично нформац до дочрнх клтин вд материнсько?
Задать свой вопросОдна з ознак живого самовдтворення, проявляться на органодност клтинному рвн у вигляд подлу клтини. Здатнсть до подлу найважливша властивсть клтини. В результат цього процесу з одн клтини виникають, як управляло, дв нов, що забезпечують безперервнсть життя передачу спадково нформац вд вихдно материнсько клтини дочрнм клтинам.
МтозНайбльш поширений спосб розподлу клтки мтоз (вд грец. Мтоз нить), або непрямий розподл клтини, при якому з материнсько клтини утворюються дв дочрн клтини з таким же набором хромосом, як у вихдно клтини. Цей процес забезпечу:
збльшення числа клтин;рст органзму;регенерацю та вдновлення клтин у процес х старння.У деяких органзмв мтоз лежить в основ хнього розмноження безстатевим шляхом.
Мтоз можна побачити на фксованих продуктах в свтловий мкроскоп. Сучасн методи мкроскоп та мкрофотографування дають можливсть спостергати цей процес також в живй клтин.
Стад мтозуМтоз складаться з чотирьох послдовних стадй, що забезпечують рвномрний розподл генетично нформац органодв мж двома дочрнми клтинами. Важлива роль у цьому процес належить центролям клтинного центру, як забезпечують рвномрний розподл хромосом мж дочрнми клтинами.
ПрофазаПерехд з нтерфази в профазу мтозу вдбуваться поступово. Молекули ДНК звязуються з блками, очень спралзуются, товщають перетворюються на добре помтн хромосоми. Кожна хромосома утворена двома сестринськими хроматидами. Вони зднан один з одним центромерою. Кльксть ДНК в два рази бльше числа хромосом (2п).
Ядерна оболонка почина розсмоктуватися, а ядерце зника. Центриол клтинного центру розходяться до полюсв, утворюючи з мкротрубочок веретено подлу. Мкротрубочки розташовуються навколо центролей у вигляд зрки. Наприкнц профази ядерна мембрана повнстю зника.
МетафазаУ другу стадю мтозу нити веретена подлу вже повнстю сформован. Вони зднуються з центромерами хромосом, як розташовуються в екваторальнй площин клтини. У цьому положенн вони утримуються мкротрубочками. Хромосоми добре помтн, лежать окремо, що дозволя визначити х число, форму величину.
АнафазаЦе найкоротша стадя. Хромосоми раптово роздляються в мсц центромери на сестринськ хроматиди, як стають тепер окремими сестринськими хромосомами. За допомогою нитей веретена розподлу починаться рух сестринських хромосом до полюсв клтини. У кожного полюса виявляться таке ж число хромосом, яке було у вихднй материнськй клтин.
ТлофазаВ останню стадю подлу вдбуваться формування двох нових клтин. Хромосоми деспралзуються, вдновлються ядерна оболонка, зявляться ядерце. Нитки веретена подлу бля полюсв клтини зникають. У клтинах вищих рослин центрол вдсутн, а нити веретена подлу формуються безпосередньо з мкротрубочок. Крм плазматично мембрани в них з целюлозних волокон утворються оболонка клтини.
Отдал вдбуваться рвномрний розподл органодв бля полюсв клтини. Стадя завершуться розподлом цитоплазми утворенням плазматично мембрани в центральнй частин клтини. Виникають дв нов дочрн клтини, повнстю дентичн материнськй.
Весь процес розподлу трива вд деклькох хвилин до трьох годин (залежно вд типу клтин органзму). Тривалсть мтозу в клька разв менше нтерфази.
Бологчне значення мтозу поляга в забезпеченн сталост числа хромосом, дентичност спадково нформац та генетично стабльност у знову виникаючих клтин.
Амтознод трапляться нший вид подлу клтини амтоз. Амтоз (вд грец. А негативна частка мтоз нить) прямий розподл ядра клтини, тобто без утворення хромосом веретена подлу. При цьому спадкова нформаця мж дочрнми клтинами розподляться нервномрно. Амтоз зустрчаться у деяких найпростших, в клтинах спецалзованих тканин, наприклад у хрящовй, в ракових клтинах
-
Вопросы ответы
Статьи
Информатика
Статьи
Физика.
Геометрия.
Разные вопросы.
Обществознание.
Математика.
Химия.
Русский язык.
Разные вопросы.
Разные вопросы.
Математика.