за якими ознаками можна визначити спрямовансть поведнкового акту
За якими ознаками можна визначити спрямовансть поведнкового акту
Задать свой вопросПОВЕДНКОВИЙ АКТ - це сукупнсть послдовних природжених набутих дй, що спрямован на досягнення певного результату шляхом безпосереднього контакту з об'ктами середовища. У тварин багато поведнкових актв, як наче окрем пазли формують мозаку складно поведнки. Загальну структуру поведнкових актв вдобража ординарна схема з трьох основних стадй: пошукова поведнка, ключов стимули, завершальний акт.
Першою стадю поведнкового акту пошукова поведнка, що здйснються пд впливом мотивацйних стимулв. Так, на початку сезону розмноження самц птахв вибирають мсця для гнзд, голодний собака шука жу.
Пошуки тварин базуються на природжених реакцях, але в процес життя особини пошукова поведнка доповнються набутими реакцями.
Другою стадю д, що проявляються як вдповдь на певн подразники. х називають ключовими стимулами, тому що саме вони вмикають саме цю дю. Ключов стимули рзномантн та сприймаються за допомогою органв чуття. Це може бути спв, мтка на дзьоб, запах ж, дупло дерева тощо. Так, для птаха, який вибира мсце для гнзда, дупло в дерев буде ключовим сигналом, що вмика наступн д, повязан з будвництвом гнзда. Для голодного собаки запах закопано у земл кстки буде сигналом для вдкопування.
Третьою стадю завершальний акт, що здйснються як фксований комплекс дй (ФКД). Це складний комплекс природжених дй, що подбними в усх представникв виду та проявляться без спецального навчання. Саме так реакц завершально стад поведнкових актв нстинктом у чистому вигляд. Якщо ц д проявились у тварини, то вона буде х виконувати навть тод, коли змнюються умови й доцльнсть цих дй втратиться.
Отже, поведнковий акт здйснються в три стад складаться з природжених та набутих дй, спрямованих на итог.
Стимули (сигнальн подразники) - це рзномантн за природою сигнали, що використовуються тваринами для впливв на поведнку. Залежно вд хнього значення та впливу на певнй стад поведнкових актв стимули подляють на мотивацйн, пусков та завершальн.
Мотивацйн стимули - це внутршн чи зовншн подразники, як сприяють виникненню певно потреби й готують органзм до вдповдно активност. Так, у пташенят срблясто чайки чи голодного собаки мотивацйним стимулом вдчуття голоду.
Пусков (ключов) стимули - це сигнали, як вникають нстинктивн реакц тварин. Носями цих сигналв сам тварини, а хня здатнсть видавати так сигнали природженою. Ключовими подразниками можуть бути звуки (квакання в жаб, спв у спвочих птахв), запахи (летк сполуки для комах, собак), дотик, колр зображення (малюнки на крилах метеликв, колр форма квтв для нектарниць), рухи (прояви погрозливо поведнки в змй) тощо. Розглянемо роль ключових подразникв на класичному приклад етолог. Пташенята мартина срблястого псля вилуплення з яць хочуть сти. Вони годинами дивляться на свт шукають червону пляму, яка для них ключовим стимулом. У дорослого мартина дзьоб жовтий, але знизу пддзьобка яскрава червона пляма.
Пташенята шукають саме . Вони будуть тикатися дзьобами в рзн сторони, аж поки не натраплять на не. Постукування дзьобиками в длянц плями стимулю дорослу чайку до годування пташенят.
Завершальн стимули - це зовншн чи внутршн сигнали, як викликають завершення поведнково реакц. Так, наповнений шлунок сигналом для припинення харчово поведнки собаки чи пташенят, вигляд збудованого гнзда змушу птахв припинити свою боту.
-
Вопросы ответы
Статьи
Информатика
Статьи
Физика.
Геометрия.
Разные вопросы.
Обществознание.
Математика.
Химия.
Русский язык.
Разные вопросы.
Разные вопросы.
Математика.