З явищем тертя ми зустрчамось повсякчас. Наприклад, ми говоримо перед походом: "Не натрть ноги", у школ: "Зтрть з дошки запис".
Тертям називають опр стичних тл х руху одне вдносно 1-го. Тертям супроводиться кожний механчний рух, ця обставина ма вдповдн наслдки в сучасному технчному прогрес. Тла, що перемщуються з тертям одне вдносно 1-го, можуть доторкатися своми поверхнями або рухатися одне в середовищ ншого. Рухи тл одне вдносно одного можуть не виникнути через наявнсть тертя, якщо рушйна сила менша вд сили тертя. Сила тертя- це сила опору рухов двох тл, що стикаються. Тертя пояснються двома причинами: нервностями тертьових поверхонь тл та молекулярною взамодю мж ними. Якщо вийти за меж механки, то слд сказати, що сили тертя мають електромагнтне походження, так само, як сили пружност.
Вдомо клька видв тертя, серед них - тертя спокою, тертя ковзання, тертя кочення, опр середовища.
Кожна з двох зазначених обстоятельств тертя в рзних випадках проявля себе по-рзному. Так, стичн поверхн твердих тл мають значн нервност, то основна складова сили тертя буде зумовлена саме цю обставиною, тобто шорсткстю тертьових поверхонь. Если ж стичн поверхн двох тл добре вдшлфован й гладеньк, то основною складовою сили тертя будуть сили зчеплення мж молекулами цих поверхонь тл.
У житт людини, в природ, побут, в технц тертя вдгра позитивно, негативну роль. Нередко тертя корисним, внаслдок чого воно обширно використо-вуться в технц побут. Так, саме завдяки тертю пдошв взуття об пдлогу будинкв, об дорогу чи зем-лю ми ходимо. Тертя рухових колс рзних видв транспорту об опору, землю, дорогу, рейки спричи-ню разом з мощью тяги рух автомоблв, трамвав, тролейбусв, поздв, самохдних сльськогосподарсь-ких машин тощо.
Ми настльки зжилися з тертям, що свт без нього здавався б нам просто фантастичним.
Тертя продовжу служити технц.
З багатьох напрямв використання сил тертя в тех-нц нагадамо ще про так три: передавання рухв за допомогою тертя, обробка матералв за допомогою тертя використання тертя в механчних конструкцях та знаряддя прац.
з шкльного курсу фзики вдом так види передач, як зубчаста фрикцйна. До останнього виду передач належить пасова, бо вона, як фрикцйна, працю за допомогою тертя.
Тертя обширно використовуться для обробки рзних матералв у таких технологчних процесах, як прокат металв, вальцювання, волочння. У зв'язку з тим, що тертя завжди супроводиться затратами енерг на його подолання, в тертьових деталях видляться багато теплоти. На цьому грунтуться зварювання тертям рзних металв.
Тертьов поверхн спрацьовуються. Це явище широ-ко використовуться в процесах заточування нстру-ментв, шлфування й полрування поверхонь металв, скла, алмазв, дерева та нших матералв.
Тертя вдгра дуже важливу, хоч малопомтну роль у побут й технц. Завдяки тертю мж нитками не розповзаються тканини, утримуються на рукоятках молотки, сокири, лопати та нш нструменти; мцно скрплюються рзн матерали, детал нструментв, рзномантних пристров споруд. Болтами з гайками, гвздками, саморезами, клинами скрплюють частини конструкцй, використовуючи сили тертя.
Тертя- ворог технки.
Дос ми розглядали те корисне, що да нам тертя. Тепер розглянемо, чим тертя шкдливе, як у сучаснй технц зменшують вплив сил тертя.
Як теснее зазначалося, внаслдок тертя:
А) спрацьовуються тертьов поверхн рзних деталей машин споруд;
Б) затрачаться енергя на подолання сил тертя, внаслдок чого зменшуться ККД машин, верстатв та ншого технчного устаткування.
Наведемо приклади. Вага вантажного автомобля КамАЗ-5320, який щойно вийшов з ворт заводу, 6.8 кН. Цей автомобль ма багато тертьових деталей, в тому числ 70 пдшипникв кочення, 35 шестерень, 10-ки рзних втулок тощо. Якщо через деякий час внаслдок спрацювання вд тертя робочих деталей автомобль втратив у мас злее 1 кг, то навть псля ремонту вн буде непридатним для експлуатац.
Щороку тертя автомобльних шин об дорогу знищу половину свтового виробництва каучуку.
У сучасй технц шкдливу дю тертя у виробничих процесах зменшують так:
А) вкривають тертьов поверхн металв з низьким коефцнтом тертя ковзання;
Б) вдшлфовують тертьов поверхн до дзеркального блиску;
В) тертя ковзання в усх можливих випадках зам-нюють тертям кочення;
Г) змащують тертьов детал.
Сукупнсть перелчених заходв да стотний результат.
Висновок: корисне тертя допомага нам жити. Ми полрумо, шлфумо, ходимо, машини здять по до-рогам. Одяг триматься сво форми, завдяки тертю мж нитками. З ншо сторони тертя шкдливим. На подолоння сил тертя затрачаться значна кльксть енерг, а також спрацьовуються тертьов поверхн. Основне завдання для вчених всього свту розробка нових матералв, як зменшують дю шкдливих сил тертя.
-
Вопросы ответы
Статьи
Информатика
Статьи
Физика.
Математика.
Разные вопросы.
Разные вопросы.
Математика.
Разные вопросы.
Математика.
Физика.
Геометрия.
Разные вопросы.