люблнська уня та наслдки

Люблнська уня та наслдки

Задать свой вопрос
1 ответ

Люблнська уня 1569 (вд лат. unia союз) (пол. Unia lubelska; лит. Liublino unija; бл. Люблнская уня) угода про об'днання Королвства Польського та Большого князвства Литовського в дину федеративну державу Рч Посполиту, що була затверджена у мст Люблн 1 липня 1569 року.

Пам'ятний знак ун у Люблн.

Укладення Люблнсько ун спричинило пришвидшену нтеграцю центральних укранських земель та мсцево знат до захдновропейсько полтико-соцально спльноти.

Укранськ земл у склад Реч Посполито об'днувалися у 6 воводств: Руське (Галичина), Белзьке, Волинське, Кивське, Подльське, Брацлавське. З 1618 року придналося ще Чернгвське воводство, що утворилося на землях, вдторгнутих вд Московського королевства. Воводства подлялися на повти (староства). Для Волинського, Брацлавського Кивського воводств було збережено дю Литовського статуту й староукрансько мови в дловодств.

Воводства очолювали призначен урядом воводи, яким належала вся мсцева влада. Вони керували шляхетським ополченням, головували на мсцевих сеймах стежили за дяльнстю шляхетських земських трибуналв. Воводства подлялися на повти (земл). х очолювали старости й каштеляни (коменданти фортець).

Змни в законах, що сталися псля Люблнсько ун, закрплювалися Третм Литовським статутом 1588 року. Цей кодекс дяв як на територ Большого князвства Литовського, так на укранських землях. Згдно з ним селяни, як прожили на земл феодала понад 10 рокв, ставали крпаками. Феодали одержали право розшуку й повернення селян-уткачв протягом 20 рокв. Третй Литовський статут остаточно зробив селянство закрпаченим станом.

Особливо гостроти псля Люблнсько ун набули проблеми ври та мови. Католицька церква прагнула збльшити кльксть свох прихильникв. Тому в Укран засновувалися зутськ школи й колегуми. Вони сприяли поширенню освти: багато укранцв отримали змогу, закнчивши х, навчатися в захдновропейських унверситетах. Проте платою за освченсть ставало зречення рдно мови та батьквсько ври. Через те, що в XVI столтт представники нижчих верств мали обмежен можливост для освти, спольщення шляхти значило втрату Украною сили здатно очолити боротьбу за вдновлення державност.

, оставишь ответ?
Имя:*
E-Mail:


Добро пожаловать!

Для того чтобы стать полноценным пользователем нашего портала, вам необходимо пройти регистрацию.
Зарегистрироваться
Создайте собственную учетную запить!

Пройти регистрацию
Авторизоваться
Уже зарегистрированны? А ну-ка живо авторизуйтесь!

Войти на сайт