яку нфу можна взяти з твору Повчання дтям Володимира Мономаха
Яку нфу можна взяти з твору Повчання дтям Володимира Мономаха
Задать свой вопросНе всм творам староукрансько лтератури судилося дйти до наших часв. Те, що дйшло, - це тльки частина давньо творчост. Багато давнх рукописв утрачено в часи татарського лихолття, в добу першо Руни. Все ж таки те, що дйшло до нас, свдоцтвом розмаху, творчо сили таланту давнх письменникв. Яскравим прикладом оригнально творчо прац "Повчання Володимира Мономаха дтям. Цнним воно з багатьох причин.
Князь Володимир Мономах (на кивському престол панував вд 1113 р. до 1125 р.) одна з найвидатнших постатей свого часу. Вн був онуком Ярослава Разумного. Вд свого батька перейняв Володимир замилування до книжок, до освти. Його матр'ю була грецька царвна, донька цсаря Константина Х Мономаха. Залишив по соб свтлу пам'ять як розумний князь добрий органзатор. Поруч з тим Володимир Мономах це приклад благого, правосудного християнського володаря, що не дозволя сильншим кривдити слабших, що повелить опкуватися бдними, вдовами сиротами, що вважа священним обов'язком бути гостинним, а в житт керуться засадами християнсько любов та морал.
Сво "Повчання дтям князь Володимир написав у досить поважному вц, однак адресував його не лише дтям, а й усм нащадкам князвсько-боярського стану, про що пише вн сам: Дти мо або хто нший, слухаючи мою грамотицю, не посмйтеся з не, а приймть до свого серця, не лнуйтеся, а щиро трудться.
Володимир Мономах вважав, що виховувати дтей слд на позитивних прикладах батькв, ддв. Одним з основних засобв виховання князь вважав освту: Що вмте, того не забувайте, а чого не вмте, того навчайтесь, як батько мй, дома сидячи, знав п'ять мов, через те й честь йому була в нших кранах... Повчання Володимира Мономаха визначна памятка преподавательчно лтератури. Великий князь радить свом дтям любити Батьквщину, захищати вд ворогв, бути хоробрим, трудитися, бути гуманними, чуйним до людей, поважати старших, нажималти дтей, сирт, поважати жнок: Перш за все не забувайте бедных, а яко можете, по сил годуйте х подавайте сиротам. вдову захистть, не дайте сильним губити людину. Хто б не був, правий чи винний перед вами, не вбивайте не велть убивати його; якщо завинив хто в смерт, не губть християнсько душ.
Якщо ж для вас доведеться цлувати хрест перед братами своми або перед будь-ким, то перше спитайте свого серця, на чому ви зможете стояти твердо, тльки тод цлуйте, а поклявшись, не переступайте клятви, бо загубите душу свою.
Несли не майте гордощв у свому серц в розум, а скажть: сьогодн живий, а завтра помру; смертн ми.
Старих шануйте, як батька, а молодих, яко братв при старших годиться мовчати, премудрих слухати, старшим пдкорятися, з рвними молодими мати згоду бесду вести без лукавства, а щонайбльше розумом вбирати. Не лютувати словом, не ганьбити нкого в розмов, не смятися багато. Оч тримати донизу, а душу вгору.
В дом свому не ледачкуйте Брехн остергайтесь пияцтва, облуди, вд того душа гине тло.
Торкаючись питань морального виховання дтей, князь Володимир у Повчанн багато уваги придля нормам правилам поведнки людини. Вн дйшов висновку, що особиста поведнка дорослих в межах цих норм критерм вихованост У свою чергу етикет, манера, тон поведнки перебувають у прямй залежност вд моральних вправ. Куди б не прийшли де б не зупинилися, напйте нагодуйте нужденного. Найбльше шануйте гостя, звдки 6 вн до вас не прийшов: простий чи знатний, чи засол; якщо не сможете пошанувати його дарунком, то пригостть його жею питвом, бо вн, мандруючи отдал, прославить вас у всх землях доброю чи злобною людиною.
Больного навдайте, покйника проведть в останню дорогу, бо вс ми смертн.
Не проминть несли людину, не привтавши , добре слово й мовте. Жнку свою любть, та не давайте й влади над собою.
На свтанн, побачивши сонце, з радстю прославте денек новий скажть: Господи, додай мен лта до лта, щоб я честю й благом виправдав життя сво.
Якщо забувате про це, то частше заглядайте в мою грамотицю: мен не буде соромно, вам буде добре.
-
Вопросы ответы
Статьи
Информатика
Статьи
Математика.
Разные вопросы.
Разные вопросы.
Математика.
Разные вопросы.
Математика.
Физика.
Геометрия.
Разные вопросы.
Обществознание.