Наприкнц XIV - на початку XV ст. у Чех, яка входила до складу Священно Римсько мпер, у зв'язку з розвитком товарно-грошових вдносин та нацональним гнобленням з боку нмецьких колонств у полтичному й економчному житт крани загострились класов та нацональн суперечност. Загальне невдоволення чехв викликала привлейована католицька церква - найбльший землевласнику кран. Обурення чехв виявилося в гуситському рус- антифеодальному, нацонально-визвольному й антикатолицькому, дейним натхненником якого був Ян Гус, професор Празького унверситету.
Спалення Яна Гуса 1415 р. у Констанц за ршенням церковного храму як ретика спричинило вибух гнву чехв. На народних збраннях проповдники закликали мечем боронити "правду Божу". 1419 р. ремсники мськ низи Праги розгромили католицьк церкви будинки нмецьких патрицв та вигнали х з мського колдунстрату. Те саме сталося й в нших мстах. Претенз нмецького мператора Сигзмунда , якого чехи ненавидли за спалення Яна Гуса, на чеський престол посилили в Чех антинмецьк та антипапськ виступи.
Чеськ бюргери рицар утворювали крило чашникв. Вони вимагали "недорого" нацонально чесько церкви причастя з чаш (звдси хня назва), виступали за збереження феодального ладу. Опорою чашникв була Прага, а деологами - унверситетськ колдунстри.
Табр реакц (велик феодали, католицька церква нмецьк патриц) намагався зберегти сво привле за допомогою органзованих Папою Римським та мператором Сигзмундом хрестових походв. Упродовж 1420-1431 рр. вдбулося 5 хрестових походв проти гуситв (ус вони зазнали поразки). Армя гуситв, керована талановитим полководцем Яном Жижкою, швидко пересуваючись на возах у супровод легко артилер, успшно крушила важку рицарську кнноту.
З 1427 р. гусити здйснили клька больших походв проти ворогв дйшли до Балтики. Папа Сигзмунд , переконавшись, що зброю рух гуситв не придушити, 1433 р. погодилися на помркован умови чашникв (Празьк статт). Останн, зрадивши таборитв, об'днались з колишнми ворогами 1434 р. пд Лпанами розгромили армю таборитв.
У гуситських вйнах епзодично брали участь укранц. Так, волинський князь Федр Острозький з свом загоном клька рокв пдтримував гуситв. У документах, що стосуються руху, вдомост про "руснякв" з Льввщини Закарпаття.
-
Вопросы ответы
Статьи
Информатика
Статьи
Физика.
Геометрия.
Разные вопросы.
Обществознание.
Математика.
Химия.
Русский язык.
Разные вопросы.
Разные вопросы.
Математика.