Повдомлення: акселераця та прояви у пдлтковому вц Допоможть будь ласка
Повдомлення: акселераця та прояви у пдлтковому вц
Допоможть будь ласка
Акселераця це комплексний органчний процес, що характеризуться прискоренням психчного фзичного розвитку, фаз розвитку подовженням перхвалу нормально функцонально здатност людини в усх вкових групах. Процес прискорення вкового розвитку вдбуваться шляхом зрушення морфогенезу на бльш ранн стад онтогенезу. Акселераця демонстру позитивн бологчн соцальн зрушення в житт пдростаючого поколння.
Термн акселераця (вд англ. acceleration прискорення) ввв в широку практику шкльний лкар з Лейпцга Е. Кох в 1935 р.
Основн прояви акселерац в дитячому вц полягають в першу чергу в збльшенн довжини маси тла новонароджених. За деякими даними, з 1939 по 1968 р. маса тла новонароджених збльшилася на 500 г, а довжина тла на 2 см. За останн 40-45 рокв ц ж показники збльшилися вдповдно на 300 г 1,2 см. В тепершнй час кльксть дтей, як народжуються з большою масою тла (понад 4000 г), збльшилася з 5 до 12-16%.
Крм того, у дтей на першому роц життя спостергаються бльш нтенсивн надбавки в мас довжин тла. Так, якщо 20 рокв тому вважали, що щомсячна надбавка маси тла в першому пврчч життя дитини становить 600 г, то в даний час 800 г. Сразу зрст однорчних дтей в середньому на 1,5-5 см, а маса тла на 1-2 кг бльш, нж 50 рокв тому.
Вдмчаться ранше прорзування молочних зубв ранша замна х постйними. Прорзування перших молочних зубв вдбуваться на 2-4 мс. ранше, а х замна на 1 рк ранше, нж у дтей минулого столття. Ще С.Х.Хотовицький (1847) писав, що перш молочн зуби прорзуються в 30-40 тиж. (тобто в 7,5-10 мс.).
Спостергаться бльш виражена прибавка в мас тла зрост у дтей дошкльного шкльного вку, збльшення довжини тла у ниншнього поколння, порвняно з попереднм. За останн 100 рокв зрст пдлткв збльшився в середньому на 15-20 см. Показники фзичного розвитку учнв у 1962 р. (Г.П.Сальникова, 1965), порвнюючи з даними Ф.Ф.Ерсмана (1925), який одним з перших дослджував фзичний розвиток 26 тис. дтей пдлткв у 1889 p., значно вищ: довжина тла на 9-21 см, маса тла на 4,4-16,7 кг, окружнсть грудно клтки на 3-9,6 см. (Нижча граница зрушень стосуться дтей молодшого шкльного вку, верхня учнв старшого шкльного вку).
Характерне бльш ранн схрещування величин окружност голови грудно клтки. За даними М.П.Гундобна (1906), схрещування вдбуваться на 9-10-му мсяц життя дитини, за даними М.Д.Орлова (1937) на 6-му мсяц, тод як Р.Б.Коган С.Н.Левтн (1960) спостергали схрещування вказаних величин на 2-3-му мсяц життя.
Вдмчаться бльш рання поява ядер закостенння у хлопчикв двчаток. В цлому закостенння скелета у двчаток закнчуться на 3 роки, а у хлопчикв на 2 роки ранше, нж у 20-30-т роки нашого столття (.Н.Усов, 1984).
Спостергаться прискорення статевого дозрвання, значно ранша поява менархе (менструацй). Якщо в 1885 р. менструаця наставала в 16-17 рокв, за даними Ф.Ф.Ерсмана, то в даний час в 11-13 рокв. За даними А.Зельцлер (1968), на початку ниншнього вку менархе спостергалось у двчаток у вц 15-16 рокв, а в 1956-1958 pp. у 12-13 рокв. За зведеними даними, кожн 10 рокв менархе прискорються на 4-6 мс.
дино теор, що объясню причини акселерац, до тепершнього часу нема. Найвдомш гпотези можна умовно розподлити на деклька груп, пдсумованих Ю.П.Лисициним (1973) таким чином:
. Фзико-хмчн теор:
гелогенна (вплив сонячно радац);
радохвильова, магнтна (вплив магнтного поля);
космчно радац;
пдвищено концентрац вуглекислого газу, повязано з поширенням виробництва.
. Теор окремих факторв разумов життя:
алментарна;
нутритивна;
пдвищено нформац.
. Генетичн теор:
циклчних бологчних змн;
гетерозиса (змшення популяцй).
V. Теор комплексу факторв разумов життя:
урбанстичний вплив;
комплексу соцально-бологчних факторв.
Розглянемо кратко найбльш загальн положення деяких гпотез акселерац.
Гелогенна гпотеза запропонована в 1935 р. Е.Кохом. Згдно з нею пдсилений рст обумовлений дю на органзм променево енерг, сонце джерелом первинного подразника. Пд час нтенсивно нсоляц пдсилються вироблення в шкр активно форми втамну D (кальциферолв), який, впливаючи на процеси закостенння, сприя прискореному розвитку дтей. Крм цього, прискореному росту сприя широке застосування втамну D для профлактики рахту у дтей.
-
Вопросы ответы
Статьи
Информатика
Статьи
Математика.
Физика.
Математика.
Разные вопросы.
Разные вопросы.
Математика.
Разные вопросы.
Математика.
Физика.
Геометрия.