Як мотиви, тема, символка весльних псень?

Як мотиви, тема, символка весльних псень?

Задать свой вопрос
1 ответ
Людин притаманна здатнсть сприймати свт не тльки в реально-видимих формах, але й через аналогю (уподбнення) 1-го явища ншому, символчно.
Укранська система знакчного вдображення свту ще малюсенько вивчена, зокрема недостатньо висвтлено питання знакки весльного тексту.
Символка весльно псн багатюща. Якщо для лрично родинно-побутово псн характерн асоцативн символи, для календарно-обрядово колдунчн, то весльнй родинно-обычаевй лриц властив два типи символв. Там, де переважа лрична тема, зустрчамося з знаками асоцацй (калина в пснях не завжди наречена, але тема наречено незмнно виклика певний словесний знак). Напр.: Пд калиною три парубки говорять до двочки (1, с. 168). 
Там, де у весльних пснях помтно вдчуваться обрядово-колдунчний момент, знак буде точним (знакчна дя повязан з нею слова-символи напр.: покроплення свяченою водою, посипання семенем означають бажане благополуччя, багатство, достаток, здоровя). Функцональне значення ритуалв землеробського культу, повязаних з використанням зерна, перш за все служили эмблемой плодючост, вчност життя. О.Потебня зазначав, що молодих на веслл обсипають семенем, щоб хлб родився колосистий, щоб збергались красота здоровя молодих.
У весльних пснях наголошуться: Обсип, мати, ввсом, червоною калиною, кропи свяченою водою, долею щасливою (1, с.146) ; чи в ншому варант: житечком обсипайте, до шлюбу випроводжайте (2, с. 235). Як бачимо, обряд обсипання, як кроплення свяченою водою, ма на мет уберегти вд порч молодих, зробити х багатими, здоровими, веселими зумовити щасливе подружн життя. За Х. Ящуржинським, у мфчному значенн хлбн зерна вважали эмблемой дощу, тому обряд обсипання наречених, з цього погляду, символзував плднсть.
Обрядово-колдунчний момент вдчутний у випканн короваю, прибиранн гльця, розплтанн коси, покритт намткою голови двчини точних знаках.
Коровай на веслл символ плодючост, продовження роду; зднання молодих у смю; щастя; спльно дол (3, с. 73). 
У весльному обряд дв половинки короваю знакзують наречену нареченого. Символчне й те, що випкали коровай злее т жнки, як виходили один раз замж жили з своми чоловками в злагод. Знакчне значення води для короваю:
Ми до клун воду несемо,
Хозяева-бога просимо,
Роди, боже, жито-пшеницю
всяку пашницю,
Ще й рожев квти,
Щоб любилися дти
(4, с. 220).
Не можна залишити поза увагою характерний злее для Подлля ритуал прибирання гльця (найчастше молодого невеликого деревця ялини, сосни, рдше калини). Гльце дерево з ялини, з червоно калини, це, як вважа М. Дмитренко, знак розквтлого юного життя, статево зрлост; двочо цноти; символ любов; поднання небесного земного, чоловчого жночого; знак багатства; плодючост (3, с. 73). 
У весльнй псн гльце вють ввсом, червоною калиною... частью щасливою (1, с. 84). 
Найурочистший момент народного веслля розплтання двочо коси, що знакзу кнець двування. Спвали:
До коси, Миколо, до коси
На нй золото обтруси.
Нехай золото не ся.
Бо вже воно двування не ма 
(1, с. 39).
, оставишь ответ?
Имя:*
E-Mail:


Добро пожаловать!

Для того чтобы стать полноценным пользователем нашего портала, вам необходимо пройти регистрацию.
Зарегистрироваться
Создайте собственную учетную запить!

Пройти регистрацию
Авторизоваться
Уже зарегистрированны? А ну-ка живо авторизуйтесь!

Войти на сайт