як генотип умови середовища впливають на фенотип
Як генотип умови середовища впливають на фенотип
Задать свой вопросРозвиток органзму зумовлений складною взамодю генв. Можливо, розвиток будь-яко ознаки повязаний з дю багатьох генв. Крм того, виявлено залежнсть клькох ознак вд одного гена. Наприклад, у ввса забарвлення лусочок довжина остюка насння визначаються одним геном. У дрозофли ген блого кольору глаз одночасно вплива на колр тла внутршнх органв, довжину крил, зниження плодючост, зменшення тривалост життя. Не виключено, що кожний ген одночасно геном основно д для сво ознаки й модифкатором для нших ознак. Склалася ця цлсна система у процес еволюц органчного свту: виживали злее т органзми, в яких взамодя генв дала найсприятлившу реакцю в онтогенез.
Роль генотипу й зовншнх факторв у формуванн окремих ознак може бути рзною. Колр форма волосся, кльксть зубв ребер, форма носа в людини, наприклад, обумовлен генетично. А от конкретна маса тла бльшою мрою залежить вд режиму харчування, а ступнь розвитку мязово системи вд фзичних навантажень.
Хоча, нколи, деяк генетичн дефекти дозволяють факторам середовища впливати й на жорстко визначен ознаки. Наприклад, дефектний варант гена, який синтезу пгмент, що забезпечу забарвлення шерст у кролв, по-рзному працю залежно вд температурного режиму. Тому в кролв, як мають такий ген, найбльш холодн длянки тла вуха, кнчики лап нс,- можуть мати чорне забарвлення, хоча вся нша шерсть буде блою.
Вплив генотипу й факторв зовншнього середовища на розвиток органзму дуже зручно розглянути на приклад розвитку статевих ознак. Так, у ссавцв розвиток статевих ознак чоловчо стат обумовлений значною клькстю генв, бльша частина з яких розташована в аутосомах. Але починають працювати вони злее за наявност фактора, який розташований на маленькй Y-хромосом. Саме вн х вмика. нколи (хоча й дуже рдко) мж X та Y-хромосомами у процес сперматогенезу може вдбуватися кросинговер. Внаслдок цього фактор, який визнача розвиток за типом чоловчо стат, опиняться на Х-хромосом (ця аномаля була виявлена в лабораторних мишей). тод наявнсть злее одного гена спрямову розвиток органзму з каротипом XX за типом чоловчо стат. Хоча, звичайно, нормальним такий розвиток назвати важко така особина матиме синдром Кляйнфельтера.
Фактори середовища також можуть суттво впливати на розвиток статевих ознак. Так, розвиток зародкв крокодилв у чоловч чи жноч особини обумовлються температурою, за яко вдбуваться нкубаця яць. Якщо нкубаця вдбувалася за температури 32-33 С, то з яць вилупляться самц, а якщо температура була нижче або вище цього нтервалу то самки.
Розвиток стат морського безхребетного бонел також визначаться впливом зовншнього фактора. Цим фактором наявнсть доросло самки. Якщо нема, то личинки розвиваються тльки як самки. Якщо ж самка , то личинки диференцюються в самцв.
Звичайно, зовншн фактори можуть впливати не злее на розвиток статевих ознак. Так, у водно рослини стрлиц спостергаться явище гетерофл (рзнолистост). Листки ц рослини, як розвивалися пд водою, идентичен на довг тонк нитки. Т листки, як розташован на поверхн води плаваючими, мають елптичну форму, а листки, як ростуть над водою, стрлоподбн
-
Вопросы ответы
Статьи
Информатика
Статьи
Математика.
Физика.
Математика.
Разные вопросы.
Разные вопросы.
Математика.
Разные вопросы.
Математика.
Физика.
Геометрия.