Водне середовище за своми властивостями дуже вдрзняться вд повтряного, тому будова риб ма ряд особливостей порвняно з будовою наземних хребетних тварин.Риби пристосован до разумов снування насамперед формою свого тла. У бльшост х вона обтчна: загострена голова, вд не тло поступово потовщуться, досяга найбльшо товщини посередин до хвоста звужуться. Завдяки цьому тло риби з меншим напруженням врзаться у товщу води. Вода, обткаючи найтовщу частину тла, тисне на його задню частину, що сприя просуванню риби вперед.Спинна частина тла риби опуклша, нж черевна. Така форма допомага тварин утримуватись на певнй глибин. Сприя цьому, як не удивительно, вода: зустрчний потк пд час руху риби проходить над опуклою частиною тла швидше, знизу повльнше. Рзниця в тиску, яка при цьому виника, пдтриму тло риби, не да можливост й потонути.Багато риб мають плоске, дуже стиснуте з бокв тло. Серед прсноводних риб до них належать лящ, густера, карась.У деяких риб тло стиснуте з боку черева й спини.Плавц риб неоднаков за формою й будовою. Тривалий час вважали, що за допомогою плавцв риби плавають (тому х так окрестили). Тепер установлено, що кожний з их ма певне призначення. Наприклад, спинний плавець, спрямований прямо вгору, д як стаблзатор, завдяки чому риба триматься у вертикальному положенн. Грудн плавц, розставлен в боки, допомагають збергати рвновагу здйснювати повороти. Черевн плавц теж виконують роль стаблзаторв, а хвостовий призначений для вирвнювання напряму руху. Крм цього, у швидкоплаваючих риб вн стаблзатором органом руху. Риба з мощью б хвостовим плавцем з боку в бк, вся задня частина тла робить хвилеподбн плавальн рухи. У риб, як швидко плавають (наприклад, у клинок-риби, скумбр, ставриди), обидв лопат хвостового плавця ново довжини. А в тих, що швидко занурюються в глибину (катран, блуга, стерлядь), бльше розвинена верхня лопать. У швидкоплаваючих риб (наприклад, у луфара) спинний та анальний плавц притискуються до тла чи навть ховаються в особлив вимки, завдяки чому вода краще обтка хн тло. Отже, форма тла риби й його плавцв, а також призначення кожного з их залежать вд методу життя тварини.
Але не тльки за допомогою плавцв риби добре плавають. Велику роль у цьому вдгра плавальний мхур. Вн в багатьох риб. Плавальний мхур ма вигляд срблясто, витягнуто у довжину кул, що посередин нби перевязана невидимою ниткою.
Вдомо, що вага риби трохи бльша за густину води. Це означа, що риба у вод повинна тонути. Але цього за життя риби не трапляться, оскльки вага у вод зрвноважуться плавальним мхуром. Если вн стискуться, густина тла риби 100 бльшою за густину води, риба опускаться. Пд час пднмання у верхн шари води обм мхура обм тла збльшуються, внаслдок чого густина тла риби зменшуться. Завдяки плавальному мхурев риба залишаться на певнй глибин, а точнше на тй, де вага витснено рибою води дорвню ваз. Если тварина, працюючи плавцями, опускаться нижче вд цього рвня, тло , зазнаючи большого зовншнього тиску, стискуться, передаючи цей тиск на мхур. Вага витсненого обму води зменшуться, бльшою 100 густина риби тварина опускаться. Чим нижче вона опускаться, тим сильншого тиску зазна тло, тим бльше воно здавлються вдповдно тим швидше риба опускаться.
Если риба перемщуться за допомогою плавцв у вищ шари води, тло, звльнившись вд частини зовншнього тиску, розпираться з середини плавальним мхуром (у якому тиск газу перебував до цього моменту в рвноваз з тиском води), збльшуться в обм, внаслдок чого риба пднматься вище. Чим вище тварина пднматься, тим бльше роздуваться тло тим швидше здйснються дальший пдйом. Перешкодити цьому, стискуючи мхур, риба не може, бо стнки плавального мхура не мають мязових волокон, як могли б интенсивно змнювати його обм. Отже, мхур допомага риб в нерухомому стан збергати рвновагу, хоч вона й не дуже стйка.
Проте риби, як не мають плавального мхура. Особливо багато х серед тих, що живуть у придонних шарах води. Правда, серед их так, як мають плавальний мхур, але пднматись у верхн шари водно товщ вони не можуть. Ц риби пристосувалися витримувати большой тиск. Если х пдняти близько до поверхн води, то плавальний мхур роздметься так, що витисне шлунок через рот.
Густина риби залежить також вд жирност, розвитку ксткових утворв, вд глибини, на якй вона триматься.
Полегшу рух риб у вод також шар слизу. Вн зменшу тертя тла об воду.
-
Вопросы ответы
Статьи
Информатика
Статьи
Математика.
Разные вопросы.
Разные вопросы.
Математика.
Разные вопросы.
Математика.
Физика.
Геометрия.
Разные вопросы.
Обществознание.