цкав вдомост про Романа Мстиславича

Цкав вдомост про Романа Мстиславича

Задать свой вопрос
1 ответ
РОМАН МСТИСЛАВИЧ, Роман-Борис Мстиславич (р. н. невд. 19.06.1205) князь новгородський, волинський, галицький. Син кн. Мстислава зяславича  Агнеси, доньки польс. кн. Болеслава III Кривоустого. 1168 Р.М., батько якого княжив у Кив, запросили у княз до Новгорода Большого. У свирепому 1170 на чол новгородцв розбив вйська, що х отправив на Новгород владимирський суздальський кн. Андрй Боголюбський. Восени 1170, псля того як "новгородц показали йому путь" (це збглося з смертю батька), посв стл у Володимир (нин м. Володимир-Волинський). До 1188 одружився з Предславою, донькою кн. Рюрика Ростиславича. 1188 Р.М., скориставшися смертю галицького кн. Ярослава Володимировича та вступивши у змову з галицькими дворянами проти Володимира Ярославича, захопив Галич (давнй). При цьому вн вддав Володимир свому братов Всеволоду. Але в Галич (давньому) Р.М. не втримався (був змушений ткати вд вйськ угор. короля Бели III) , порушивши клятву, яку дав свому братов, вигнав його з Володимира за допомогою свого тестя.

1195 кив. кн. Рюрик Ростиславич дав у володння Р.М. Торчеськ  ще 4 м100 ("часть" на пд. Кивсько земл), але на вимогу владимирського суздальського кн. Всеволода Юрйовича Велике Гнздо вдбрав х у зятя вддав Всеволоду Юрйовичу. нтриги Всеволода Юрйовича призвели до того, що Р.М. посварився з Рюриком Ростиславичем уклав тамну угоду з чернг. кн. Ярославом Всеволодичем. Коли про це дзнався Рюрик Ростиславич, Р.М., побоюючись тестя та його союзника Всеволода Юрйовича, похав до Польщ, де звернувся за допомогою до свох братв у перших, синв краквського кн. Казимира II Правосудного краквського мазовецького кн. Лшека Блого  його молодшого брата-спвправителя Конрада (див. Конрад I). Останн погодилися, але спочатку просили допомогти у вйн з свом дядьком, великопольс. кн. Мешком III Старим. У итог Р.М. брав участь у битв на Мозгав, де був поранений (див. Мозгава, битва на рчц 1195). Псля цього вн тимчасово помирився з тестем отримав вд нього м. Полонне (а також "пв-тартака Корсунського"). Проте вже 1196 Р.М. у союз з Ольговичами воював з Рюриком Ростиславичем. Восени 1196 або взимку 1198/99 Р.М. вдслав свою дружину до батька. Незабаром вн узяв другий шлюб з Анною, чи походження дискусйне.

Псля смерт галицького кн. Володимира Ярославича (1199), за пдтримки сандомирського кн. Лшека Блого, оволодв Галичем (давнм) , таким чином, зосередив у свох руках Волинську землю  Галицьку землю (див. Галицько-Волинське князвство). Якщо врити Внцентю Кадлубеку, методом масового терору боровся з опозицйними галицькими дворянами. 1201 знов спалахнув конфлкт Р.М. з кив. кн. Рюриком Ростиславичем, на боц якого тепер виступали Ольгович. У ход цього конфлкту Р.М. не раз оволодвав Кивом (1201, 1203, 1204). Таким чином, столиця Рус увйшла у сферу впливу галицько-волин. князя. Деякий час в якост його намсника в Кив сидв луцький кн. нгвар Ярославич.

Р.М. здйснив успшн походи на ятвягв (зима 1196/97) та половцв. Про один похд у степ, який вдбувся на прохання взант. мп. Алекся III Ангела, повдомля Нкта Хонат (точна дата не вдома, моврно бл. 1200). Про походи 1201 1204 вдомо з Лаврентвського лтопису; у поход 1204 Р.М. брав участь у склад коалц пвденнорус. князв.

1205 Р.М. здйснив похд у Польщу (мета цього походу не вдома), пд час якого загинув бля м. Завхост (нин м. Завхост Свентокшиського воводства, Польща) у сутичц з краквським сандомирським кн. Лшеком Блим мазовецьким кн. Конрадом I (як на цей час перетворилися з союзникв на ворогв).

Традицйна укр. рос. сторографя схильна перебльшувати стор. роль Р.М., якого зображують одним з творцв укр. державност ( початком при цьому вважають Галицько-Волин. князвство) та видатним вйськово-полт. дячем. Проте такий образ князя склався не на основ реальних фактв його бограф, а через некритичне використання посмертного панегрика в Галицько-Волинському лтопис, вдомостей з М.Стрийковського  В.Татщева. Не знаходять ан логчного, ан документального пдтвердження "вдомост" про створений Р.М. проект нового держ. устрою Рус, а також про взит до нього посольства вд Папи Римського з пропозицю прийняти католицтво (вд яко князь ефектно вдмовився).

, оставишь ответ?
Имя:*
E-Mail:


Добро пожаловать!

Для того чтобы стать полноценным пользователем нашего портала, вам необходимо пройти регистрацию.
Зарегистрироваться
Создайте собственную учетную запить!

Пройти регистрацию
Авторизоваться
Уже зарегистрированны? А ну-ка живо авторизуйтесь!

Войти на сайт